"והילד הזה הוא אני"

"והילד הזה הוא אני" וכך אני רוצה להמשיך ולהיות 'אני' גם בבית הספר, גם מול חבריי לכיתה, גם בשעת מבחן ובעת שיעור. זו למעשה היתה תמצית בקשתם של תלמידי ביס' נופים בחיפה כשישבתי איתם לשיחה לפני שהתחלתי את עבודת התכנון והעיצוב.
הם אמרו שהם רוצים שיהיו כל מיני צבעים כדי שהם יוכלו להביע את כל מגוון הרגשות והם ביקשו להרגיש כמו בבית. שאלתי את עצמי האם בבית ספר נכון להרגיש כמו בבית? למה הם התכוונו כשביקשו זאת?
להרגיש כמו בבית, זה להרגיש 'אני'. להרגיש שאני יכול להשיל מסכות, להיות אותנטי, אמיתי, להביע את רגשותיי, לשאול את שאיני מבין מבלי להתבייש, להרגיש נוח לחלוק, להיות נינוח ללא מתח מהלימודים וללא שום לחץ חברתי.
התלמידים לא היו היחידים שהגדירו את רצונם מהכיתה החדשה.

"אני רוצה ליצור מרחב למפגש ולמידה א-פורמלית שהאוירה תהיה כזו שכשנכסים לשם משילים משהו. רוגע. שהילדים יבקשו ללכת לשם, לא ירגיש כיתה, לא ירגיש ללמוד, שהמקום יהיה בית" – אמרה לי מנהלת ביס' אסתי גרינבוך בפגישתינו הראשונה אחרי שראתה את המועדון שעיצבתי בביס'מצודות בקרית שמונה
עוד לפני שנכנסו למטרות והשימוש הפונקציונאלי של המרחב החדש, המשכנו להגדיר את משמעות המרחב עבור התלמידים והמורים:
- מרחב שניתן יהיה לחלוק בו דעות ורעיונות לעודד ולהטמיע את תרבות הדיבור
- מרחב המעודד מעורבות קהילתית
- לקיחת אחריות אישית וחברתית.
- מרחב שבו יכול להישמע הקול האישי של כל תלמיד ולהעצים אותו.
- מרחב שישמש כמרחב למידה ושיחה של קבוצות קטנות של תלמידים
- מרחב למשחק, מעגלי הקשבה ולשעורים פרטניים למורות מקצועיות.
- מקום שבו התלמידים והמורים יוכלו להשיל מסכות ולהיות אותנטיים – להיות הם עצמם.
- מרחב לפגישות של צוותי המורים ולשיחות אישיות.
מרחב הלימודים החדש מעודד למידה שאינה קוגנטיבית אלא מלמד כישורי חיים. כישורים חברתיים ורגשיים הכוללים תקשורת, שיתוף פעולה, עבודת צוות, יצירתיות והתמדה המטופחים ע"י למידה אקטיבית.
עיצבתי כ – 45 מ"ר עם צורות שונות של ישיבה. האחת סביב שולחן עגול, השניה בסלון, אחת על ספסל מרופד בנוי, התרפקות על פוך או כריות. כל ילד יכול לבחור איפה הוא רוצה לקרוא, איפה לשחק, איפה לשבת ולשוחח, ללמוד שעור בחשבון או לעשות מבחן.
הבחירה המוצעת העומדת בפני התלמיד מדגישה לו את חשיבותו ואת האוטונומיה שלו. היא מעבירה מסר: 'אנחנו סומכים על זה שאתה יודע טוב יותר מה טוב עבורך, איך תקלוט את החומר בצורה הטובה ביותר, איך תהיה במיטבך'. תיחום הפינות השונות נעשה ע"י אדניות של צמחים. תיחום חם וחי. שיוצר פרטיות אך לא חסימה. מאפשר להיות עם עצמך ובו זמנית להיות חלק מהכלל.
הספריה, מעץ ממוחזר, מכניסה חום ומנטרלת את הרצפה 'הקרה', כמו גם השטיחים שבו זמנית עוזרים לתחום את הפינות השונות בתוך החלל הפתוח.
והצבעוניות – אדום, כתום וסגול, ירוק וטורקיז, עם צבע העץ הטבעי. חגיגת צבעים שאינה שגרתית אך הרמונית בו זמנית. כל פינה יש לה את הצבעוניות שלה, סמיכותן משלבת בין צבעים שנתפסים כשילובים שאינם שגרתיים אך בהחלט ייחודיים. הצבעים השונים מאפשרים מצבי רוח שונים ויחד עונים על הבקשה לעודד את השמעת קולו הייחודי של כל תלמיד.
המרחב מעודד למידה אקטיבית, אינטראקציה אחד עם השני, מטפחת מעורבות אישית וצוותית.
חצי שנה אחרי חזרתי לשמוע איך המרחב פועל:
התשובה בסרטון שלפניכם.
צילומים: אור קפלן ונטע כפרי
עריכת וידאו: אור קפלן
 
 
לאישור ההרשמה - לחץ כאן
לתיבת הדואר שלך יגיע מייל לאשרור ההרשמה והשלמתה – זכרו לאשרר אותו
לשאלות ומידע נוסף צרו קשר עם neta@netakafri.co.il
Subscripton box